هلیله سیاه

عوارض-هلیله-سیاه

خواص هلیله سیاه

خانوم ادویه:هلیله سیاه، یک درخت برگریز با اندازه متوسط است که تا ارتفاع 25 تا 30 متر هم می رسد. این درخت 6 سانتی متر ضخامت دارد.

پوست تیره و قهوه ای رنگی دارد و به خانواده کامبرتائوس تعلق دارد. برگ هایش 7 تا 20 سانتیمتر هستند. برگ های بلند و ساده، مثل هم و نوک تیز هستند.
برگچه هایش 2 تا 5 سانتیمتری هستند. آنها بلند و با پرزهای نرمی پوشانده شده اند.

گلهایش دو جنسی و 4 میلی متری هستند.
میو اش 2 تا 4 سانتیمتری است. بیضی بلند یا تخم مرغی است و بیشتر و کمتر از 5 شیار دارد.

آن ها وقتی خشک می شوند، زرد مایل به سبز هستند.
دانه اش مستطیلی است، بسیار ضخیم و نسبتاً با زاویه کم.

طبق این گزارشات، این میوه که بخشی از آیووردیک “هلیله سیاه” است اشتها و گوارش را بهبود می بخشد، به بافت روده کمک و بدن را تقویت می کند.

همانطور که در بخش سلامت نمناک میخوانید باور بر آن است که روند پیری را آهسته می کند، طول عمر را بیشتر می کند و هوش را افزایش می دهد.

مصارف دارویی هلیله سیاه :

_آسم
_عفونت انگشت، که یک آبسه دردناک بر روی ناخن انگشت است،
_یبوست
_هموروئید
_ریزش مو
_اسیدیته و سوزش سر دل
_لثه های دردناک و خونریزیشان
_سفید شدن مو
_زخم دهان
_واژینیت یا التهاب واژن

نحوه مصرف هلیله سیاه

برای آسم، هر شب تکه کوچکی از این میوه خشک را بجوید. برای عفونت انگشت، دانه ها را میوه بردارید و آن ها را بپزید. پودرشان کنید و با یک فنجان آب مخلوط کرده تا خمیری را تهیه کنید. قبل خواب خمیر را روی انگشت عفونی خود بمالید.

برای مبارزه با یبوست، یک قاشق چای خوری از پودر پوست خشک این میوه را با کمی نمک و آب ولرم مخلوط کنید و بنوشید.

برای هموروئید، میوه وال را در روغن کرچک سرخ کنید، تا قهوه ای طلایی شود. پودرش کنید و نگه دارید. یک قاشق چای خوری از این پودر را در وقت خواب با آب ولرم برای داشتن حرکت نرمال روده مصرف کنید.

برای ریزش مو، دانه های 8-10 میوه را بردارید، آنها را در یک فنجان روغن نارگیل بجوشانید. هر روز از این روغن مو استفاده کنید.

برای اسیدیته و سوزش معده، یک قاشق چای خوری از آمیا پوست میوه های خشک و هلیله سیاه را به خوبی آسیاب کنید. یک فنجان آب اضافه کنید و مخلوط را به خوبی بجوشانید. یک قاشق چای خوری عسل را نیز اضافه کنید و بنوشید.

برای خونریزی و درد لثه، دانه ها را بردارید و از پودر خوب میوه های خشک به عنوان پودر دندان استفاده کنید.

برای سفید شدن مو، عصاره میوه را به صورت مرتب استفاده کنید.

برای زخم های دهان، خمیر نرمی را از پودر این میوه درست کنید و با باترمیلک مخلوط کنید و چند بار در روز از آن استفاده کنید.
برای واژینیت، دم کرده این میوه های خشک به عنوان شستشو دهنده واژینال استفاده می شود.
توجه:زنان باردار نباید از آن استفاده کنند.
مزایای هلیله سیاه، عوارض جانبی، میزان مصرف و نحوه استفاده از آن برای داشتن سلامت بهتر

خانوم ادویه

1.  برای بهبود هضم و سلامت گوارشی بهتر:

استفاده منظم از گیاه هلیله سیاه می تواند عملکرد دستگاه گوارش شما را افزایش دهد، از داشتن محیط روده ای سالم حمایت می کند و جذب مواد مغذی را که می خورید، افزایش می دهد.
هم زمان، پودر هلیله سیاه یک ملین خفیف است و باعث بهبود از بین بردن مواد زائد، پاک سازی روده، و کمک به جلوگیری از یبوست می شود.
در حالی که ممکن است افزایش اولیه در نفخ شکم و دیگر مسائل معده و روده وجود داشته باشد، اما وقتی شما ابتدا پودر هلیله سیاه می خورید، اغلب افراد به سرعت متوجه حرکات روده منظم و از بین بردن نفخ و گاز می شوند.

2. کاهش اسیدیته معده و محافظت در برابر زخم معده:

هلیله سیاه می تواند اسیدیته معده را کاهش دهد و حتی به جلوگیری از پپتیک و زخم معده با بالا بردن مخاط محافظ در معده کمک کند.
میوه هلیله سیاه غنی از آنتی اکسیدان پلی فنول، مثل گالیک اسید و الاگیک اسید است که در مطالعات، برای مبارزه با باکتری هلیکوباکتر پیلوری عمل می کند و خطر ابتلا به زخم معده را کاهش می دهد.

3. برای کاهش وزن طبیعی و سم زدایی:

با بهبود سلامت گوارش، افزایش جذب مواد مغذی، تمیز کردن کلون، جلوگیری از یبوست و تسریع در زمان حذف مواد زائد، هلیله سیاه به کاهش بار سمی کبد شما کمک می کند.
بهبود هضم و جذب مواد مغذی همچنین تاثیر مثبتی بر کاهش گرسنگی و میل برای غذاهای ناسالم دارند و اینها عوامل مهمی هستند که باعث کاهش وزن و سبک زندگی خوب می شوند.
ترکیبات با هلیله سیاه می تواند برای از دست دادن وزن نیز بیشتر موثر باشد.

در عین حال، با فواید سلامتی دیگری که به احتمال زیاد مربوط به بهبود سلامت معده و روده و جذب بهتر ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند، میوه هلیله سیاه یک سم زدا و سازنده خون در آیووردا محسوب می شود.

گفته می شود که به بالا بردن سطح اکسیژن در خون کمک می کند و اغلب برای رفع انرژی کم و رخوت توصیه می شود.
هلیله سیاه برای لاغری
هلیله سیاه برای کاهش وزن

4. محافظت آنتی اکسیدان و آنتی باکتریایی:

پودر هلیله سیاه منبع غنی از آنتی اکسیدان های قوی مثل الاگیک اسید، گالیک اسید، چبولیک اسید، فلاونول گلیکوسید، سلنیوم و ویتامین C است که بدن شما را از سرطان و دیگر بیماری های جدی محافظت می کند.
این تحقیق نشان داد که عصاره هلیله سیاه، غلظت های گلوتاتیون، سوپر اکسید دیسموتاز و دیگر آنتی اکسیدان ها در کبد و کلیه ها را افزایش می دهد.
محققان به این نتیجه رسیدند که هلیله سیاه به مبارزه با استرس اکسیداتیوی کمک می کند و در برابر بیماری های مربوط به سن محافظت می کند.
میوه های خشک هلیله سیاه نیز دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی قوی برای جلوگیری از عفونت باکتری از غذاهایی که می خورید و از ویروس های موجود؛ عمل می کند.
همچنین ممکن است به درمان کاندیدا و دیگر عفونت های قارچی در بدن نیز کمک کند.

5. برای بیماری دیابت و سندرم متابولیک:

میزان گلوکز بالای خون و کاهش حساسیت انسولین به دلیل رژیم غذایی ضعیف علت اصلی دیابت نوع دوم و سندرم متابولیک اولیه آن است. ترکیبات موجود در هلیله سیاه برای کاهش سطح قند خون و افزایش حساسیت انسولین مفید است.
این مطالعه نشان داد که عصاره میوه هلیله سیاه که به میزان گلوکز وابسته است، تاثیر قابل توجهی بر روی خون دارد.
با توجه به این موضوع، بیماران دیابتی در زمینه مصرف قند خون باید قبل از استفاده منظم از دارو در مورد مصرف این پودر با پزشک خود گفتگو کنند.

6.  برای زخم دهان و اختلالات ریوی:

میوه و یا پودر هلیله سیاه اغلب برای زخم های دهانی و بیماری های لثه ای استفاده می شوند. به طور سنتی در هند، دهانشویه هلیله سیاه را با خرد کردن چند میوه خشک و جوشاندن آن ها در آب تهیه می کنند. زمانی که خنک شد، چندین بار در روز در اطراف دهان می چرخانند تا به سرعت زخم التیام یابد.
هم چنین معتقدند که اگر به طور منظم استفاده شود، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.
هلیله سیاه همچنین برای سرفه های بد، برونشیت و دیگر مشکلات ریوی توصیه می شود. برای این منظور حدود نیمی از قاشق چای خوری پودر آن را با مقدار کمی عسل مخلوط کنید و به آرامی بمکید.

7. برای داشتن پوست و موهای بهتر:

پودر میوه هلیله سیاه اغلب برای مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش های پوستی و همچنین ریزش مو و شوره توصیه می شود. برای جوش و حساسیت پوستی, خمیری از این گیاه با پودر آن را با آب گرم بسازید و اجازه دهید که خنک شود و به طور مستقیم به ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.
درمان های موضعی پوستی می تواند باعث تسریع ترمیم پوست و جلوگیری از شیوع آکنه شود.
برای استفاده در مو, هلیله سیاه معمولاً در روغن مو تهیه می شود. این دستورالعمل برای روغن موی سر آلما هم می تواند با همین مقدار از پودرش استفاده شود و به عنوان دستوری برای مبارزه با ریزش مو و جلوگیری از شوره سر استفاده شود.
استفاده مداوم از پودر هلیله سیاه به طور منظم باید هم موهای شما و هم تن پوست شما را به طور کلی بهبود بخشد، زیرا این منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و دفع کننده های سم قوی است.
فواید هلیله سیاه برای پوست

داشتن پوست و موی بهتر با هلیله سیاه

خلاصه مزایای هلیله سیاه:

_بهبود هضم و افزایش جذب مواد مغذی.
_کاهش اسیدیته اضافی و کمک به جلوگیری از زخم معده.
_در هند سم زدا و سازنده خون در نظر گرفته می شود.
_یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها که بدن شما را از بیماری های جدی محافظت می کند.
_کاهش قند خون و افزایش حساسیت انسولین.
_اغلب برای درمان زخم های دهانی و بیماری های لثه استفاده می شود.
_برای آکنه, ریزش مو و شوره سر توصیه می شود.

هلیله سیاه در آیووردا:

طب سنتی هند و آیووردا، هلیله سیاه را ” مادر گیاهان دارویی ” و ” پادشاه داروها ” می نامند و لیست فواید سلامتی زیادی دارند.
به عنوان از بین برنده بیماری ها و سموم و مواد زائد از سراسر بدن, بهبود هضم و افزایش وزن سالم عمل می کند.

این دارو اثرات مفیدی بر اندام های بدن, به ویژه کولون, کبد, طحال و ریه ها دارد.

این گیاه  نیز به عنوان یک داروی ضد افسردگی در نظر گرفته می شود که بیشتر اوقات، نیاز به اعمال درمان دارد.

همچنین اعتقاد بر این است که باعث افزایش انرژی و استقامت و افزایش آگاهی و هوش می شود، از طریق پاک کردن موانع ذهنی.

در حالی که علم پزشکی مدرن تنها به دنبال کشف تمام فواید کاهش هلیله سیاه است, سنت های مربوط به سلامت تاریخی مانند آیووردا و طب سنتی چینی, قدرت و اثربخشی خود را برای هزاران سال است که ثبت کرده اند.

اثرات جانبی پودر هلیله سیاه:

با وجود تمام فواید سلامتی, کمی هم عوارض جانبی دارد.
در این بخش از سلامت نمناک اقدامات احتیاطی اصلی برای آگاهی استفاده از هلیله سیاه به عنوان یک درمان طبیعی وجود دارد.
1. اجتناب از مصرف این گیاه  در دوران بارداری و شیردهی:
این گیاه در دوران بارداری به طور ویژه ای ممنوع است و ممکن است تولید شیر مادر را کاهش دهد.

مصرف هلیله سیاه در بارداری چه عوارضی دارد؟

1. اثرات  بر قند خون:

در حالی که این گیاه توانایی کاهش قند خون بالا را دارد, اما به طور کلی برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به دیابت و سندرم متابولیک هستند, مفید نیست.
قبل از این که از داروهای تجویزی برای بالا بردن قند خون استفاده کنید, ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. علاوه بر این, باید دو هفته قبل از جراحی خوردنش را متوقف کنید.

2. اسهال و کم آبی بدن با مصرف زیاد هلیله سیاه:

خوردن بیش از حد پودر این گیاه ممکن است باعث اسهال موقت و دیگر مشکلات گوارشی مانند نفخ و گاز معده شود. ین مسائل روده ای باید ظرف یک یا دو روز حل شوند.
اگر این طور نشد، پس از چند روز استفاده، آن را متوقف کنید و سپس حداقل نیمی از مقدار آن را امتحان کنید تا تحمل این گیاه را در خود افزایش دهید.
علاوه بر این، توصیه نمی شود که آن را در زمانی که آب از دست می دهید و یا قبل از اسهال و یا دیگر مشکلات هاضمه ای جدی به خاطر خواص سفت کنندگی آن، شروع کنید. در غیر این صورت، زمانی که یبوست دارید، برایتان یک درمان طبیعی محسوب می شود.
دیگر عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی برای پودر هلیله سیاه:
داروهای آیووردیک به طور خاص هشدار می دهند که هلیله سیاه برای کسانی که از خستگی رنج می برند توصیه نمی شود؛
پس از روزه گرفتن؛ هنگامی که وزن وزن کم می شود و یا در حال بهبودی؛ برای زنانی که قاعدگی شدید دارند، خوب نیست.

چگونه می توان از پودرش استفاده کرد و میزان مصرف آن چقدر است؟
در هند اغلب توصیه می شود که کل میوه خشک شده هلیله سیاه را در یک بطری بزرگ آب برای یک شب قرار دهید، معمولاً بین سه تا هفت عدد، و روز بعد آن را بنوشید.
میزان مصرف پیشنهاد شده هلیله سیاه:
مقدار اولیه پودر این گیاه یک ربع نصف قاشق چای خوری مخلوط شده در یک فنجان آب داغ است اما نه آب جوش.

اجازه دهید که مایع خنک شود و این حدود یک و نیم تا دو ساعت بعد از خوردن غذا و قبل از خواب آن را بنوشید.
بهتر است درمان آیووردیک را مانند هلیله سیاه بدون شیرین کننده ها انجام دهید.
متخصصان می گویند که با چشیدن ترکیبی از منقبض کننده ها، طعم ترش و شیرین و نیز تلخی و تندی، خودشان مفید هستند.
اگر شما باید کمی شیرین کننده اضافه کنید، چند قطره استویا یا عسل را امتحان کنید. از شکر ناسالم استفاده نکنید، زیرا این کار برخلاف منافع سلامتی است که فراهم می کند.

میزان مصرف برای یبوست:

برای درمان یبوست، دوبرابر مقدار معمول یا بیشتر از پودر هیله سیاه توصیه می شود.
نصف قاشق چای خوری پودر گیاه را در آب گرم مخلوط کرده و نیم ساعت بعد از نهار و نیم ساعت پس از شام بنوشید.

برای خرید هلیله سیاه از سایت خانوم ادویه  بر روی لینک کلیک کنید!

منو اصلی